Danemark match race cup

 
 
Le champion du Danemark de Match Race 2011  couronné


Après un samedi avec de mauvaises conditions météorologiques ou il était impossible de montrer le meilleur, le dimanche la Danemark match cup  pouvait enfin se courir  dans des conditions parfaites.
Le format  de course a été changé afin le meilleur de chaque groupe puisse participer à la finale, les n ° 2  à la petite finale  et  les n ° 3 pour  les 5 / 6 place.

Avec une météo parfaites il était possible de terminer toutes les courses du groupe B avant midi et faire les 2  matchs manquant  dans le groupe A.avant de lancer la finale.

 Lars Nordbjærg et Michael Hestbæk se rencontraient en finame et  leur premier  match démarrait en trombe, avec pas moins de quatre pénalités, dont 3 à Hestbæk et une à  Nordbjærg.

Michael Hestbæk effectueait une  pénalité immédiatement après le départ, mais il ne pouvait empécher Lars de frnchir la ligne d'arrivée, et  attendre que Michael effectue sa deuxième pénalité.1-0 pour Lars Nordbjærg

Dans le prédépart du second match  Michael Hestbæk récoltait à nouveau d'une, mais il  réussissait  à serrer Lars Nordbjærg sur la ligne de départ qui ne pouvait repartir que très lentement, Hestbæk en profitant pour effectuer sa pénalité et réussissant à conserver un avantage jusqu'à l'arrivéee égalisant un partout.

Le troisième match  à commencé sans pénalités. Michael Hestbæk s'imposant d'un couple de longueurs de bateau sur la ligne  la ligne d'arrivée.2-1 et la victoire pour Michael Hestbæk.

Michael Hestbæk et son team Hestbæk, Henning Lambertsen, Thomas Hartvig, Niels Gramkov et Kristoffer Olesen réclotant l'or.

Lars Nordbjærg, et son team, James Groth, Rasmus Winston, Jacob Guhle et Kaare Gyberg prenant la médaille d'argent.


Henrik Jensen
, Erik Lund, Christina Refn, Niels Bjerregaard Mads Juul Jorgensen compl"tant le podiumavec le bronze autour du cou lors de la distribution des prix.

Camilla Ulrikkeholm se classant quatrième et première en "féminine"
Martin Boidin qui avait participer au Grand prix de Lyon  en juin dernier ou il s'était classé deuxième derrière l'australien Pete Nicholas termine à la 7ième place 
WebsiteKongelid dansk yacth club

Skipper

Place

Michael Hestbæk

1

Lars Nordbjerg

2

Henrik Jensen

3

Camilla Ulrikkeholm

4

Rasmus Viltoft

5

Marc Wain Pedersen

6

Martin Boidin

7.5

Lars Hofmann

7.5

Henrik Christensen

9.5

Mads Degnegaard

9.5

Jan Gregersen

11.5

Josefine Boel Rasmussen

11.5

xxxxx
drapeau_danoisDanske

Danmarksmesteren i Match Race 2011 er kåret
25. Sep. 2011  Kl. 19:14:20  Af: Jan Schlüter

Efter en lørdag med tæt på umulige vejrforhold viste vejrguderne sig fra sin bedste side om søndagen og Danmarksmesterskabet kunne afvikles under perfekte forhold

 

Fra morgenstunden blev det meddelt, at formatet var ændret, så de to grupper skulle sejler færdige og den bedste fra hver gruppe gik videre til finalen, nr. 2 fra hver gruppe gik videre til petitfinalen (3/4 pladsen) og nr. 3 fra hver gruppe gik videre til sejladsen om 5/6 pladsen.

De perfekte forhold gjorde, at det var muligt at afvikle alle sejladser i gruppe B inden kl. 13 og efterfølgende sejlede vi de to sejladser vi manglede i gruppe A. Kl. 15 kunne vi skyde finalen i gang.

Finalesejladsen stod mellem Lars Nordbjærg og Michael Hestbæk og første sejlads bød på super meget dramatik! I prestarten af første sejlads blev der uddelt ikke mindre en 4 straffe – 3 til Hestbæk og en enkelt til Nordbjærg. Efter at Michael havde taget sin ene straf umiddelbart efter starten, var spændingen taget ud af sejladsen og Lars kunne krydse mållinjen som første bår, og bare vente på at Michael tog sin anden straf inden han gik i mål.

I anden prestart fik Michael igen en straf, men det lykkedes ham at presse Lars over startlinjen og da Lars vente tilbage var han meget længe om, at flade helt under linjen, hvorfor Hestbæk kunne tage sin straf og fortsat have en komfortabel føring resten af den sejlads.

Tredje sejlads bød ikke på så meget dramatik, idet begge både startede pænt uden straffe. På første opkryds kom Michael et par bådslængder foran og holdt den føring til mållinjen.

Michael Hestbæk, Hestbæk, Henning Lambertsen, Thomas Hartvig, Niels Gramkov og Kristoffer Olesen sendte således med guldet om halsen.

Lars Nordbjærg, Jakob Groth, Rasmus Winston, Jacob Guhle og Kaare Gyberg endte med sølv om halsen

Henrik Jensen, Erik Lund, Christina Refn, Niels Bjerregaard og Mads Juul Jørgensen stod med bronze om halsen under præmieuddelingen.